Na msze święte wierni przychodzą do kościoła całą rodziną

22 sierpnia, 2021 0 przez admin

Msza święta dla bardzo wielu katolików to największe wydarzenie w ciągu tygodnia. Msza to także według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa na ołtarzu. Są też różne typy takich mszy. Oprócz nabożeństw, które są w niedzielę, możemy wyróżnić jeszcze inne ważne msze w trakcie roku. Święta, w jakich jako praktykujący katolik powinno się brać udział to przede wszystkim Wielkanoc, Boże Narodzenie, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Sylwester i Nowy rok to też czas, gdy osoby wierzące idą na mszę świętą w kościele. Katolicy gromadzą się wówczas w swoich własnych kościołach na mszy, żeby podziękować Panu Bogu za swoje życie, osiągnięcia. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Msza święta jest podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Druga część to Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa, jak i od wiernych, bo według wiary chrześcijańskiej także jesteśmy dziećmi Boga. Sama msza święta zaczyna się od procesji, jeżeli jest jakaś specjalna uroczystość. Kolejno kapłan wykonuje znak krzyża a ludzie zgromadzeni w kościele powtarzają ten znak razem z kapłanem. Tak samo msza kończy się błogosławieństwem. Dalszym krokiem jest także akt pokuty.

 

Przyznajemy się wówczas do tego, że jesteśmy grzesznikami. Kapłan w trakcie mszy zaprasza całą wspólnotę do wspólnej modlitwy. Potem ksiądz dociera do zasadniczej części eucharystii. W skład tej części wchodzą: dwa czytania, psalm i liturgia słowa. Warto również zaznaczyć, iż 2 czytania nie za każdym razem są czytane. Na mszy świętej w tygodniu częstokroć ksiądz czyta tylko jedno czytanie. Psalm także nie za każdym razem jest identycznie śpiewany. W zależności od tego, czy jest okres Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to inne są końcówki śpiewania psalmu. Wtedy w okresie przed Wielkanocą, w tak zwanym poście nie śpiewamy Alleluja. Za to w okresie świąt wigilijnych w kościele w trakcie mszy śpiewa się kolędy. Na każdej mszy kapłan wygłasza także własne kazanie. Następuje ono tuż po przeczytaniu Ewangelii. W każdy dzień tygodnia kazanie jest inne.

 

Podstawowym punktem każdej mszy jest też komunia. Wówczas wszyscy wierni zbierają się przeważnie przy ołtarzu, gdzie ksiądz udziela komunii. Daje on komunię z kielicha wprost do naszych ust. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, że wierni przychodzą na środek a tam ksiądz lub paru księży w zależności od ilości osób, przychodzą i udzielają tam komunii. W chrześcijańskiej wierze na msze ludzie przychodzą do świątyni całą rodziną. Już nawet malutkie dzieci są zabierane do kościoła, żeby od małego poznały swoją wiarę oraz kulturę. Większość takich małych dzieci przygotowywana jest do Chrztu Świętego, który jest ważny dla katolików.